Články - Hierarchia
Články - Domov » Zo života » Sv. Mikuláš 2014
Sv. Mikuláš 2014
Osoba sv. Mikuláša je populárna po celom svete. Najväčšiu úctu k tomuto svätcovi doteraz prechovávajú na Východe, najmä v Rusku. O jeho skutočnom živote sa vie len veľmi málo. Narodil sa pravdepodobne okolo roku 270 v Patare. Jednou z mála overených informácií je fakt, že sv. Mikuláš bol v 4. storočí biskupom v meste Mir (Malá Ázia).
Neskôr sa správy o osobe sv. Mikuláša rozdeľujú a pripomínajú svojou podstatou skôr legendy. Obrovská skromnosť a dobrota preslávili tohto biskupa po celom svete. Nikdy nedal ľuďom, ktorým pomohol žiadnu šancu, aby sa mu mohli aspoň poďakovať. Nikdy ho nikto pri pomoci ľuďom nevidel, vždy sa vytratil.
Najznámejší príbeh o sv. Mikulášovi pozná snáď každý. Mikulášovi životopisci zaznamenali jednu noc, počas ktorej nepozorovane podaroval trom chudobným dievčatám peniaze na veno. Táto povesť sa stala podkladom na vytvorenie zvyku, ktorý milujú milióny ľudí po celom svete.
Väčšina prameňov sa zhoduje aj v mieste smrti tohto svätca. Zomrel v Likijskej Mire a neskôr nad jeho hrobom postavili chrám a zasvätili mu zvláštny sviatok. Aj keď sa väčšina informácií o svätom Mikulášovi podobá na legendy, jedno je isté, vo svojej podstate muselo ísť o výnimočného človeka.
Tohto výnimočného človeka sme si aj my uctili tradične po slovensky. Okrem sladkostí a ovocia sme rozdávali úsmev, radosť a dobrú náladu.

Viac fotografií vo fotogalérii.
Podporte nás
Kontakt
Napíšte nám